Honda yağ filtresi?

YAĞ FİLTRESİ NEDİR? YAĞ FİLTRESİ NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLİR?

Motor yağlama sisteminin önemli parçalarından birisi olan yağ filtresi, motor yağının temizliği açısından oldukça kritik bir öneme sahiptir. Kirlenmiş bir yağ motor bloğunda deformasyonlara yol açacağından mutlaka periyodik bakımda yakıt filtresi orijinal oto yedek parçalar ile değiştirilmelidir.

YAĞ FİLTRESİ NEDİR?

Motor yağ karterinde biriken yağı, motor bloğuna doğru devir daimi yapılırken, yağ filtresinden geçerek süzülür ve motora daha temiz bir yağ gönderilmesi sağlanır.

YAĞ FİLTRESİ NE ZAMAN DEĞİŞİR?

Yağ filtresi değişim zamanı otomobil üreticilerinin belirlemiş oldukları periyodik bakımlar sırasında gerçekleştirilmelidir. Motor yağıyla birlikte değiştirilmesi gereken yağ filtresi takılırken parçanın orijinal oto yedek parça olmasına dikkat edilmelidir. otomobil üreticilerinin belirlemiş olduğu kilometreler dışında değiştirilmesi gerekiyorsa, her 10-15 bin kilometre de bir mutlaka yağ filtresi ve motor yağı değiştirilmelidir.

YAĞ FİLTRESİ DEĞİŞİM FİYATLARI NE KADARDIR?

Yağ filtresi fiyatları otomobillerin modeline göre değişiklik göstermektedir. Burada fiyattan ziyade, tıpkı bir buji seçimi yapılırken ne kadar hassas davranılıyorsa, yağ filtresi değişimi için de aynı derecede hassas davranılmalıdır. Mutlaka orijinal oto yedek parça tercih edilmelidir.

YAĞ FİLTRESİ DEĞİŞTİRİLMEZSE NE OLUR?

Yağ filtresi değiştirilmediği takdirde motorunuzda kalıcı bir takım hasarlar otaya çıkabilir. Motor yağı iyi süzülemediğinden içerisinde kalan partiküller ya da iri toz tanecikleri motor bloğunun çizilmesine sebep olabilir, bunun dışında pistonlar ve segmanlar arasında kalabilecek kirli tabaka motorun kilitlenip çalışmamasına sebep olabilir. Tıkanmış bir yakıt filtresi devir daim işleminde iyi bir akış sağlayamayacağından performans kayıpları yaşanması söz konusu olabilir.

SONUÇ OLARAK:

Motor yağ filtresi değiştirilmesi gereken önemli bir parçadır. Motor yağı değişimi yapılırken, yağ filtresi değişim işlemi de mutlaka yapılmalıdır. Aksi takdirde büyük teknik sorunlarla karşılaşma olasılığınız vardır. Ayrıca yağ filtresi değişimi yapılırken orijinal oto yedek parça kullanımına dikkat edilmelidir. Doğru takılmayan filtre otomobil motor yağının akmasına ve motorun yatak sarmasına sebep olabilir. Bundan dolayı uzman bir teknik ekip tarafından yağ filtresi değişimi yapılmalıdır.

 

ARACIMA HANGİ FİLTREYİ ALMALIYIM?  ====>  Tıklayınız 


 

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır